"Ayşegül Yeşilnil"  Basın Kupürleri

 

 

english

BASINDA AYŞEGÜL YEŞİLNİL

Gayrimenkul yerine beyne yatırım yapalım...
AYŞEGÜL YEŞİLNİL, İstanbul’da yaşayan İzmirli bir sanatçı. Ama kalbi, aklı Ege de, ailesinin yasemin kokulu bahçesinde. Yaratıcılığını saatler arasına sıkıştıramadığından, özgür ve özgün bir sanatçı olarak yıllardır şarkı söylüyor, resim yapıyor, konser veriyor. Ürettiğini paylaştığı an, çok mutlu.
Ayça Dikmen, Hürriyet 2007

Kutsal 1001 Gece Hayvanları...
Biz Ayşegül Yeşilnil’i caz standartlarına hayat verdiği buğulu sesiyle tanıyorduk. O ise karşımıza 1001 Gece masallarından ilham alan tablolarıyla çıktı...
Zeynep Sipahi, Swissper 2007

Su oluyorsunuz,
ateş oluyorsunuz;
dokuz yaşında esir olmuş,
ağlıyorsunuz.

Daha sonra ressamlık ve caz şarkıcılığı yılları geliyor;
hoppidi ekranlarda boy göstermeseniz de,
sergiler sergileri, konserler konserleri takip ediyor...
Düş Hekimi Yalçın Ergir, Ona Gözyaşları (kitapından) 2007

Aslında ikinci kitabımın kapağındaki Kağıttan Kayık’ı yapan sevgili Ayşegül Yeşilnil’in İzmir Kültürpark’taki konserini duyurmak için oturmuştum masanın başına, ama şarkıyı koyunca - satırlara da başlayınca, hasta yatağında yatan, koridordan gelen ışığın gölgesindeki ablasını dinleyip ağlayan bir küçük kız çocuğu oluyorum ve atlayıp kağıttan kayığıma, öylesine bir yolculuğa çıkıyorum....
Düş Hekimi Yalçın Ergir, Ona Gözyaşları (kitabından) 2007

Rüzgara Yazılmış Yazı
Ara veriyorum;
bu gece dünyayı kurtarmayacağım.
İzin verdim kendime,
ben bu gece Ayşegül’le oynayacağım.

Ayşegül benim kuşağımdan; yani hoppidi hoppidi müziklerin değil, Bülent Ortaçgil’leri, Fikret Kızılok’ları dinleyerek, büyülü sözlerindeki mesajları düşünerek büyümüş, bir şanslı kuşağın çocuklarından...
Düş Hekimi Yalçın Ergir, Ona Gözyaşları (kitabından) 2007

”Kutsal 1001 Gece Hayvanları” adını verdiği sergisinde, mitolojik canlıları tablolarına taşıyan Ayşegül Yeşilnil’in, kostümlerini de kendisinin çizdiği 3 tablosu dans ile canlandırılarak görülmemiş bir sergi açılışı yapıldı
Yeni Asır 2006

Düşlerle Gelen adlı programın konuğu, düşsel zaman yolculuğuna çıkmış bir hayalci, Ressam, caz şarkıcısı Ayşegül Yeşilnil.
TRT Bülten 2006

Sen Kimsin?
Ben "Ayşegül"üm...Hani hep hikaye kitaplarındaki Ayşegül’ün kendisi olduğunu zanneden, pamuk helvayı, rüzgarı, kedisini, çikolatayı, kırlangıç çırpıntısını, kağıttan kayığı, zümrüd-ü anka kuşunu, gökteki yıldızları, kaf dağını, aydedeyi, bulutların üstünde olmayı ve İzmir’ini çok seven "Ayşegül"üm..
Yaşar Aksoy, Hürriyet 2006

1985’ten itibaren açtığı 16 kişisel sergi ile resim sanatında kariyer yaparken, ünlü bir Caz sanatçısı olarak da parladı..
İzmir-Karşıyaka’da bizim mahalleden yetişen, Karşıyaka’nın parmakla gösterilen nezih ve seçkin kızlarından olan Ayşegül’ü alkışlıyorum.. Ve 1926’da şanlı Karşıyaka takımının efsanevi kalecisi olarak o sene hiç gol yemeden sezonu bitirmiş olan dedesi "Panter Malik" (Yaylım)’a da rahmet diliyorum..
Yaşar Aksoy, Hürriyet 2006

Resimlerinde fantastik, mitolojik ve efsanevi boyutlara uzanan Ayşegül, şarkılarında romantik ve gizemli bir üslubu sundu.
Bu şarkıların hepsinin sözü Ayşegül’e aittir. Yan satırlarda sunduğum sözlerini okuyup, şöyle bir gözlerinizi kapayın. Değme şaire taş çıkaracak duyarlılığı var bu İzmir’li kızın.. Vallahi o şarkı sözünü ben yazsam kasılmaktan çatlardım herhalde..
Yaşar Aksoy, Hürriyet 2006

Ayşegül Yeşilnil’i tanıyanlar etrafına saçtığı pozitif enerjiyi ve yılmadan çalışma azmini bilirler.
Hayata mı küstünüz? Bir sorun yaşayıp başa çıkamadınız mı? Yaptığınız iş ne olursa olsun, zorlukları size külfet mi gelmeye başladı? bu röportajı okuyun ve yaşama aşkının ne olduğunu görün, işinize sımsıkı sarılın.
Yetenekli , akıllı, kendini ve yaşamayı seven, çağdaş bir Türk kadının tüm içtenliğiyle verdiği yanıtlar....
Filiz Küçük, Jazz Dergisi 2006

Seçkin bir davetli huzurunda açılan sergide Ayşegül, eski dostlarının arasında gerçekten hikaye kitaplarındaki "Ayşegül" gibiydi.
Yaşar Aksoy, Hürriyet 2006

Geçtiğimiz yıl resim ve caz sanatı alanında yaptığı çalışmaların emsalsiz bulunmasından dolayı İzmir’i Sevenler Platformu tarafından "Başarılı Kadın Önderi Onur Ödülü" ne layık görülen Yeşilnil, "21. Yüzyılda 21. Sanat Yılı" kutlamalarını başlatmak için büyüdüğü, eğitimini aldığı ve derin sevgi duyduğu şehir olan İzmir’i seçti.
Yeni Asır 2006

Mitolojik canlıları tablolarına taşıdı...
Ünlü Ressam ve Caz Sanatçımız Ayşegül Yeşilnil yepyeni bir resim serisiyle İzmir’de...Yıllardır ürettiği caz resimleri, mitolojik resimleri ve başarılı caz konserleri ile adından başarıyla sözettiren Yeşilnil,cazı resmedip cazı söyleyen tek sanatçıdır..
Yeni Asır 2006

Caz ve Resimde İzmir’in kızı..
İzmir’in kızı olmakla daima gurur ve heyecan duymuş olan Caz sanatçısı ve Ressam Ayşegül Yeşilnil, Adnan Franko Sanat Galerisi’nde nefis bir gösteri sunarak dostları ve sanatseverlerle buluştu.
"Kutsal 1001 Gece Hayvanları" konulu nefis sergi, ülkemizde benzeri olmayan biçimde, efsane ve masal kökenli bir üslubu sunmakta ve inanılmaz bir tasarımla gözler önüne sermekte..
Yaşar Aksoy, Hürriyet 2006

"Cazcı Ressamın sergisi" Ünlü Ressam ve Caz sanatçısı Ayşegül Yeşilnil’in "Kutsal 1001 Gece Hayvanları" resim sergisi Adnan Franko Sanat galerisinde başladı..
Posta 2006

Hayata renklerimi ve sesimi bırakıyorum...
10 parmağında 10 marifet var Ayşegül Yeşilnil’in..Ressam, Caz sanatçısı,Moda tasarımcısı,Dekoratör ve Fotoğraf sanatçısı.. Yaşamı ise kültür ve sanatla, bir de paylaşmakla yoğrulmuş....
Ayşem Üçer Yeğinboy, Yeni Asır 2006

Müziği çizen Kadından Kutsal 1001 Gece Hayvanları
Ressam ve caz şarkıcısı Ayşegül Yeşilnil, İzmir’de açılan son sergisinde uğur getirdiğine inanılan bazı hayvanları resmetti.
Yeşilnil Bu resimlerin gerisi gelecek. Bir bebeği nasıl karnınızda 20 ay tutamazsanız, resim yapmak için de bekleyemiyorsunuz. Biri doğarken diğerinin görüntüleri aklıma geliyor diyor.
Aslı Onat, Milliyet 2006

Hayata renklerimi ve sesimi bırakıyorum...
10 parmağında 10 marifet var Ayşegül Yeşilnil’in..Ressam, Caz sanatçısı,Moda tasarımcısı, Dekoratör ve Fotoğraf sanatçısı.. Yaşamı ise kültür ve sanatla, birde paylaşmakla yoğrulmuş....
Ayşem Üçer Yeğinboy, Yeni Asır 2006

İzmir’de Caz Ziyafeti...
Ayşegül Yeşilnil Quartet İzmir’de konser verdi...
Türkiye’nin sayılı caz şarkıcılarından biri olan Ayşegül Yeşilnil ve arkadaşlarının konseri, cazseverlere keyifli dakikalar yaşattı.

Şarkılarıyla sevgisizliğe, maddi değerlere, karamsarlığa ve savaşa başkaldıran sanatçı, yüreklere ılık ılık sevgi fısıldadı.
TRT Kültür Sanat 2005

Efsane Kadınlar...
Sanat dünyasında farklı bir konumu olan Yeşilnil, sergisinde enerjik ve rengarenk tablolarını sanatseverlere sunuyor..
Hürriyet 2004

Şarkılar Hanımeli Kokar...
Onu sahnede dinlerken içinizin titrediğini hissediyorsunuz.. Kendine özgü yorumuyla harmanladığı sesi, sizi müziğin içine hapsediveriyor.. Tek tek can verdiği notalarla işitsel bir şölen sunuyor dinleyenlerine.
Melda Akansel, Ekinox 2004

Dolu dizgin yaşamın bir an’ı tuvale yansıyor.
Resimlerinde mitolojik ve efsanevi konuları işleyen ressam Yeşilnil, İzmir’de sergi açtı.
Gündem 2004

Ayşegül Yeşilnil’den " Şahane Şeyler " ...
Türkiye’nin ve Dünya’nın en ünlü sanatçılarının yer aldığı Bodrum Caz günleri , Türkiye’nin sayılı Caz şarkıcılarından Ayşegül Yeşilnil’in resim sergisi ile start aldı. Bodrum’da 1985 yılında ilk sergisini açan, hem ressam hem caz şarkıcısı Ayşegül Yeşilnil’in Bodrumda 19 yıl aradan sonra gerçekleştirdiği sergisinde, yalın çizgiler göze çarpıyor. Resimlerinde konu, müzik, müzisyenler, caz..
Bodrum Ekspress 2004

5. Hadigari Caz Günleri bir kez daha Bodrumluları büyüleyecek..
Caz severler , ünlü caz sanatçısı Ayşegül Yeşilnil’in hem caz konserini hem de "Caz resimleri" sergisini izleme fırsatı bulacak..
Haberci 2004

Ressam, Modacı, Cazcı..
Yaşadıklarını çiziyor, çizdiklerini yaşıyor, yazdıklarını söylüyor !..Sanatçı bir ailenin üyesi olan Ayşegül Yeşilnil, kendisini zamanın sınırlarına hapsetmeden sanatın üç dalında birden yaratıyor...
Evren Atalay, İzmir’de 7 Gün 2004

Yeşilnil’le düşsel bir dünyada gezinti...
İzmir Sanat’ta açılan sergide çok sayıda müzisyen, ressam ve sanatsever biraraya geldi..
Mehmet Kurt, Milliyet 2004

Caz resimlere girdi..
Bir elinde mikrofon, bir elinde fırça... Ayşegül Yeşilnil’in yaşamının en önemli iki kaynağı resim ve müzik olunca tablolarına cazın yansıması doğal.
İnci Döndaş, Sabah 2003

Caz müziğiyle ilgilenen herkesin yakından tanıdığı Ayşegül Yeşilnil, tekrar izleyicilerinin karşısında. Ancak, seçkin festivallerde ve konser salonlarında görmeye alıştığımız Yeşilnil bu kez şarkılarıyla değil resimleriyle sanatseverlerle buluşuyor....
Radikal 2003

Cazcı Ressam
Hem resimle hemde cazla profesyonel olarak ilgilenen Ayşegül Yeşilnil, son sergisinde müziği, enstrumanları, ve gece yaşamını biraraya getirdi.
Aycan Genlik, Milliyet 2003

Akbank 10. Caz Festivali
Neşet Ruacan & Ayşegül Yeşilnil Sextet

Caz gitarın deneyimli ismi Neşet Ruacan, seçkin caz şarkıcımız Ayşegül Yeşilnil ve son zamanlarda ülkemizde yaşayan Amerikalı trompetçi Lloyd Chisholm’un yer aldığı bu altılı, tecrübeli basçımız Nezih Yeşilnil, piyanist Selim Benba ve davulcu Deniz Dündar ile bebop ve türevlerini içeren çoşkulu bir sahneye sahip.
Pozitif 2003

Caz dünyasının güçlü sesi Ayşegül Yeşilnil�in resimleri Galeri İki Maymun’da. .Dünyayı bombalar değil sanatçılar kurtaracak diyen Yeşilnil masalını ve yaşamını izleyicilerle paylaşıyor
Zeynep Şanlıer, Radikal 2003

Aynı zamanda ressam olan Yeşilnil resimlerine konu olan jazz müzisyenlerini çizerken edindiği özgür, sınırları zorlayan, geçmişle geleceği çağdaş biçimde harmanlayan yorumunu, şarkılarını söylerken de başarıyla seslendirmektedir.
Jazz , Ocak 2002

Erol Pekcan’ın deyişiyle "kendisi gibi söyleyen" Yeşilnil, "her an herşey olabilir"i yaşatıyor dinleyicilerine.
Cumhuriyet Dergi, Kasım 2001

Zümrüt-ü Anka Kuşu’nun İzinde... Yeşilnil şimdi ne mi yapıyor ? "Yıldızlardan ödünç alınmış pırıltılarla süslediği uzun siyah saçlarını, ince ince örüyor, dünyaya yeni şarkılar, yeni resimler, yeni albümler hediye etmek istiyor."
Müge Aydın, Cumhuriyet, Kasım 2001

1987’den beri Türkiye�nin önde gelen caz müzisyenleri ile birlikte yaptığı başarılı çalışmalarla tanınan Ayşegül Yeşilnil’e konserinde yine Türkiye’nin en iyi cazcıları eşlik ediyor.
Aksiyon , Kasım 2001

Ayşegül Yeşilnil, 1970’li yılların unutulmaz caz şarkılarından oluşan bir konser verdi. İş Sanat’taki konserin tekrarı için yoğun bir istek olduğu açıklandı.
Takvim , Kasım 2001

Türkiye’de jazz dünyasının farklı isimlerinden biri Ayşegül Yeşilnil. Shaft’taki performansıyla büyük ilgi topladı. Ressamlığı da bir "bonus".
Porttakal.com 2001

Türkiye’nin sayılı caz şarkıcılarından Ayşegül Yeşilnil, kendisini rahat hissettiği, samimi, küçük caz klüplerinde şarkı söylemeyi tercih eder. Çok ender görünür konser salonlarında. Sesini duymak için söylediği klübü keşfetmek gerekir.
İş Sanat Müzik Dergisi 2001

Ressam, dekoratör ve caz solisti Ayşegül Yeşilnil, bugün AKUT (Arama Kurtarma Derneği) yararına Babylon’da saat 21.00’de bir konser verecek. Yeşilnil’e gitarda Önder Focan, saksofonda Tahsin Ünüvar, piyanoda Selim Benba, kontrbasta Nezih Yeşilnil ve davulda Deniz Dündar eşlik edecek. Yeşilnil, acil durumlarda tanımadıkları insanlara yardım etmek için her türlü özveriyi göze alan AKUT yararına kanat çırpmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
Hürriyet, 23 June 1999

Cazla yoğrulan gökkuşağı.
Options, Eylül 1998

Yeşilnil’in en büyük hedefi ise "Dünya"nın kapılarını aralamak, tanıdığı tanımadığı herkese beyninin süzgecinden geçirdiği birikimlerini sunmak.
Sabah, Ağustos 1998

Hayatı ve insanları, duru sesi ile melodilerine çizen Ayşegül Yeşilnil fırçasıyla da ruhunun zenginliğini tuvaline aktarıyor.
Meltem Sukay, Sabah, Ağustos 1998

Tarih öncesi Anadolu kadınına çağdaş yorum.
Sanat Servisi, Yeni Yüzyıl 1998

Cam Altından Caz Kadınları..
Buket Öktülmüş, Radikal 1998

Tuvaldeki melodiler...
Hedefi dünya sanatçısı olmak Yeşilnil’in. Yurdışına açılmak, birikimini yabancı otoritelere sunmak ve paylaşmak. Tanıdığı ve tanımadığı herkese beyninin süzgecinden geçirdiği birikimleri sunmak istiyor..
Figen Yanık, Hürriyet 1998

Caz türünde söylediği şarkılarla tanınan Ayşegül Yeşilnil müzikten aldığı ilhamı resme taşıyor.
Kültür Servisi, Türkiye 1998

Biraz mistik, biraz efsanevi, biraz masal...
Nurdan Cihanşimul, Cumhuriyet 1998

O şarkı söylerken nasıl "kendisi" ise resimlerini de "kendisi" gibi çiziyor
Yeniyüzyıl 1996

Ayşegül Yeşilnil’in düşlerinde ve gerçeklerinde hep caz var. Caz üzerine kurduğu müzik ve resim çalışmalarıyla insanlara yeni bir kapı aralıyor.
Ebru Kaşlı, Cumhuriyet, Mart 1996

Sürdürdüğü yaşamın temeli, bütünü müzik üzerine donanmış. Caz dinlemeye ve caz söylemeye günlerini, aylarını, yıllarını adamış genç bir kadının fırçasından çıkan müzik bu, seyrederken dinleyeceğiniz. Dünyada da örneği çok değil profesyonelce cazla uğraşan ve resim yapan sanatçı. Örneğin; Miles Davis, Joni Mitchel. Bizde de Ayşegül Yeşilnil.
Ayfer Tunç, Yeniyüzyıl, Haziran 1996

"Gelin resimlerimi dinleyin" Ayşegül Yeşilnil hem ressam hem caz şarkıcısı. Dünyanın en zor iki işini yapıyor.
Zeliha Midilli, Milliyet, Haziran 1996

Kibar, canayakın, daima seçkin ve şık bir sanatçı olan Ayşegül, sanatında emin adımlarla ilerlemekte. Ayşegül’ün ileride yurtdışındaki başarılarını duyar gibi oldum.
Yaşar Aksoy, Yeni Asır 1996

Ayşegül’ün resimlerini izlerken, "caz" dinler gibi oluyorsunuz. Son sergisi, şimdiye kadar büyük çaba ve ruh yükselmesiyle ulaştığı şimdilik en özgün ve olgun düzeyini temsil etmekte.
Yaşar Aksoy, Yeni Asır 1996

Özgürlüğüne alabildiğine düşkün... Belki de bu özelliği onun jazz’a sevdalanmasına sebep olmuş. Bir sevdası daha var. Resim. Her ikisi de onun vazgeçilmezleri....
Ziynet Atilla, Amica 1996

Notalar ve boyalarla alacakaranlığa karşı. Yazan, çizen, söyleyen bir sanatçı Ayşegül Yeşilnil. Tabloları, notaları umudun şarkısını söylüyor.
Mehmet Esatoğlu, Evrensel 1996

Sanatçının biraz mizahi, figürü ihmal etmeyen yalın çizgiler göze çarpıyor. Kontrbaslar, saksafonlar, ziller Yeşilnil’in tualinde özgün formlara dönüşüyor. Bu nedenle "resim konseri" demeyi tercih ediyor sergisine.
Sibel Kilimci, Aktüel 1996

Ayşegül Yeşilnil...çocuksu, yumuşak.. sözler hergün beynimizin içine sokulan ağdalı aşk sözlerinin tersine sevimli, olağan, samimi.
Sina Koloğlu, Milliyet , Temmuz 1995

Müzikte Bir "İmbat"... İzmirin imbatı gibi, yüreklere ılık ılık sevgi fısıldayan bir albüm.
Ultra , Temmuz 1995

Yeşilnil çifti, temiz, duru bir müziği temsil ediyorlar.
Orhan Kayhaoğlu, Evrensel Gazete, Haziran 1995

Ortalama duyarlılıkların dışında durduğuna inanalar, günümüzün pop müziğine istisnalar dışında tepki gösterenler, temiz müziği sevenler ve en önemlisi, barış ve sevgiyi herşeye rağmen kutsayarak, yaşayarak varolanlar için es geçilmemesi gereken bir çalışma
Orhan Kayhaoğlu, Evrensel Gazete, Haziran 1995

Yeşilnil "Rüzgara şarkılar söyle"di.. Yeşilnil, tanınmış caz müzisyeni kontrbasçı Nezih Yeşilnil’in de desteğiyle "Rüzgara Şarkılar Söyle"di. O şarkılarıyla sevgisizliğe, maddi değerlere, karamsarlığa ve savaşa başkaldırdı.
Sirel Ekşi, Hürriyet, Ekim 1995

Yeldeğirmenleriyle savaşan melodiler.
Ayfer Tunç, Yeni Yüzyıl 1995

Düzeyli olmuş, pardon.
Mutlu Tönbekici, Hürriyet 1995

Ayşegül’ü mutlaka dinleyin. Kasetin tüm güzeliği, alçakgönüllü ve sade olmasında yatıyor.
Atilla Dorsay, Yeniyüzyıl 1995

Cazseverlerin gözü aydın.
Cumhuriyet 1994

Caz dünyasından tuvale... Ayşegül Yeşilnil’in fırçası insan, gece, ve müziği resmediyor.
Derya Altıntren, Hürriyet, Mart 1987

Onu dinleyin, sıradan şeylerden sıkıldığınızda bir anda size ilaç gibi gelecek.
İsmail Özpazarcık, Kültür Sanat Gazete Ege

Yaşamın yüreğinden aktığı için ruhunun içi, içtenliğini ulaştırıyorsun çizdikçe, boyadıkça, söyledikçe, yazdıkça... Ve besleniyoruz birlikte; dayayıp başımızı evrenin göğsüne.. Gökte yıldızlar, yer yüzünde yıldız yıldız insanlar...Birlikte, deniz yıldızı hikayesini her gün yeniden yazıyoruz... Bence... Biz yıldızlardan geldik; evrende nokta bile etmeyen bedenimizle, göz kırpıp dünyaya, yine oraya döneceğiz. Ve ben seni, sonsuzluğun içinde yine takip edeceğim. Böyle güzel bir kalbin izini bileceğim, kalbimdeki izinden...
İsmail Barış Özpazarcık

Cazın kraliçesi. Sanatın o estetik güzelliğiyle yoğrulmuş, sularında durulmuş, ruhunu şiirle, resimle, müzikle beslemiş bir caz ve resim sanatçısı...
İsmail Özpazarcık, Kültür Sanat Gazete Ege

"Rüzgara Şarkılar Söyle" yüreğinizin bir kenarına oturacak, bir şekilde iz bırakacak, yeredecek bir çalışma.
İsmail Özpazarcık, Kültür Sanat Gazete Ege

Yaşamın yörüngesinden kaldırdığı bir gemiyi, cazın sularında insan yüreğine doğru sürüyor ve orada da demir atıyor.
İsmail Özpazarcık, Kültür Sanat Gazete Ege
english